ظرف غذای نوزاد

نمایش 1–20 از 164 نتیجه

کیست که نداند؟! غذا مهمترین عامل در رشد نوزاد و کودک است و مطمئنا شما بهتر از هر کسی می دانید که چه غذایی برای کودک شما مناسب است و چه غذایی نیست.
اما در مورد ظرف غذای کودک و نوزاد چه؟! حتما شما هم در لیست سیسمونی خود جایی به ظروف غذای کودک اختصاص داده اید. برای اینکه بهتر بتوانید انتخاب کنید نگاهی به پیشنهادهای نی نی مد بیندازید.


چه کودک شما موقع غذا خوردن غذا را به سر و صورت خود بمالد، یا طوری ماکارونی بخورد انگار که یک چینی در حال خوردن است، شما به ظروف غذای نوزاد نیاز دارید به طوری که نیازهای او و شما (بله شما!) را رفع کند.

مهارت های غذا خوردن کودک در طول زمان افزایش می‌یابد و بعد از مدتی می‌بینید که توانایی نوشیدن یا به دست گرفتن قاشق برای او بسیار راحت شده است. برای اینکه بهتر بتوانید ظرف غذای کودک و نوزاد خود را انتخاب کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید.

فنجان و لیوان کودک

فنجان و لیوان جزو آن دسته از ظروف غذای نوزاد هستند که ممکن است مجبور شوید مدتی چند مدل را امتحان کنید تا بتوانید فنجان یا لیوان مناسب را برای او پیدا کنید.

برخی برندها حتی برای نوزاد ۳ ماهه هم فنجان و لیوان تولید می‌کنند. اما معمولا زمان مناسب برای شروع نوشیدن از لیوان ۶ ماهگی به بعد است. برای انتخاب این مدل ظروف دو نکته را در نظر بگیرید:

۱- نوشیدن از آن‌ها راحت باشد

۲- نوشیدنی از آن به راحتی سر ریز نکند

راهنمایی: یک انتخاب خوب برای لیوان، لیوان‌های نی دار هستند. با این لیوان‌ها کودک می‌تواند به راحتی و بدون اینکه جایی را کثیف کند، نوشیدنی اش را بخورد.

نکته دیگری که می‌توانید برای انتخاب لیوان کودک خود در نظر بگیرید، این است که لیوانی بخرید که دسته داشته باشد. لیوان دسته دار به راحتی در دستان کوچک کودک شما جا می‌گیرد و از دست او نمی‌لغزد.

ظروف ناهار و شام کودک

ظروف ناهار و شام وقتی مورد نیاز است که کودک شما شروع کرده به خوردن مواد جامد. در انتخاب بشقاب باید این نکته را در نظر بگیرید که کودک شما بتواند به راحتی ظرف را حمل کند. همچنین این ظروف باید بادوام بوده و دارای رنگی روشن باشند تا بتوانند نظر کودک و نوزاد را به خود جلب کنند.

بشقاب و کاسه از جمله مهمترین موارد ظرف غذای کودک هستند که باید به گونه‌ای انتخاب شوند که موجب شادی کودک را فراهم کنند. سعی کنید بفهمید کودک و نوزاد شما به چه رنگی علاقه نشان می‌دهد. با این کار می‌توانید در انتخاب وسایل او بهتر عمل کنید.

به جز رنگ ظرف غذا می‌توانید به شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه کودک خود توجه کنید. شما بهتر از هر کسی می‌دانید که مثلا کودک شما چقدر به عروسک هلو کیتی علاقه دارد. پس ظرفی را انتخاب کنید که نقش این شخصیت را روی خود داشته باشد.

ظروف غذای کودک معمولا به صورت پلاستیکی است. اما انواع استیل و ظرف بامبوی آن‌ها هم در دسترس است.

اگر ظروف پلاستیکی را انتخاب می‌کنید به نکات ایمنی BPA توجه کنید.

BPAها موادی بودند که به خاطر مسائل بهداشتی در سال ۲۰۱۲ ممنوع اعلام شدند. این مواد در ظروف پلاستیکی برای استحکام و شفاف کردن ظروف غذا به کار برده می‌شدند. این مواد به خصوص در شیشه شیر استفاده می‌شد. معمولا این مواد دیگر در ظروف پلاستیکی وجود ندارند. اما بهتر است به این مورد هم دقت کنید.

البته نکته اساسی در انتخاب ظروف غذا به خصوص بشقاب و کاسه، کاربردی بودن آن است. بهتر است بشقاب و کاسه ای را انتخاب کنید که گرد بوده و دارای لبه های بلند باشد تا از ریختن غذا به اطراف جلوگیری شود.

قاشق نوزاد

در بین ظرف غذای کودک قاشق اهمیت ویژه خود را دارد. قاشق باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که سنگین نباشد و به راحتی بتوان در دست گرفت. قاشق همچنین باید به خوبی غذا را در خود نگه دارد.

نوک و لبه قاشق را طوری طراحی می‌کنند که گرد باشد و به لثه ظریف نوزاد و کودک آسیب نرساند.

سن: سن استفاده از قاشق از ۴ تا ۶ ماهگی شروع می‌شود. بعد از این شاید کودک شما بخواهد خودش قاشق را در دست گرفته و غذا بخورد. از بعد از ۱۸ ماهگی کودک می‌تواند چنگال نوک گرد نیز در دست بگیرد بدون اینکه دهان کوچکش آسیب ببیند.

ظرف نگهداری غذای کودک

ظرف نگهداری غذای کودک یکی از مواردی است که حتما باید برای آن برنامه داشته باشید. به خصوص اگر می‌خواهید غذای سالم به کودک خود بدهید. ظرف نگهداری غدای کودک به خصوص برای زمانی لازم است که کودک شما به مهد کودک می‌رود و آنجا غذا می‌خورد.

بهتر است ظرف غذای مهد کودک را طوری انتخاب کنید که اولا سبک باشد، دوما جای زیادی را اشغال نکند و سوما جا دار باشد تا بتوان غذای کافی را در آن گذاشت. ظرف غذای مدرسه معمولا طوری طراحی می‌شود که گرما را در خود نگه‌دارد یا بعدا بتوان آن را در مایکروفر گذاشت و گرم کرد.

ظرف نگهداری غذای کودک و نوزاد باید به گونه‌ای طراحی شود که بتوان آن را به راحتی باز و بسته کرد.

فلاسک

اگر در نظر دارید شیر نوزاد خود را گرم نگهدارید یا وقتی بیرون می‌روید آب خنک برای کودک خود داشته باشید، فلاسک انتخاب خوبی است. بهترین فلاسک‌ها آن‌هایی هستند که مدت زمان بیشتری ماده درون خود را گرم یا سرد نگه می‌دارند. به همین دلیل فلاسکی را انتخاب کنید که عایق حرارتی مناسبی داشته باشد.

نکات دیگر در انتخاب ظرف غذای کودک و نوزاد

- ظرف غذا باید نشکن باشد: ظروف پلاستیکی انتخاب خوبی برای این ویژگی هستند اما سعی کنید غذاهای گرم را در این ظروف سرو نکنید.

- قابلیت نگه‌داری: وقتی ظرفی را می‌خرید از خود بپرسید آیا فرزند شما می‌تواند به راحتی آن را در دست خود نگه‌دارد؟ آیا به راحتی نمی‌لغزد؟ اگر ظرفی دارای دسته باشد بهتر از نوع بی دسته آن است.

- تمیز کردن ظرف غذا: ظرف غذا را باید بتوان به راحتی تمیز کرد. شما که نمی‌خواهید مدام در حال سابیدن ظرف غذا باشید تا آن لکه سمج از بین برود.

پیشبند نوزاد

البته پیشبند ظرف غذای کودک و نوزاد نیست!! اما برای غذا خوردن کودک ضروری است. به خصوص اگر کوچولوی شما تازه شروع به غذا خوردن کرده است.

نکته ای که در انتخاب پیشبند بهتر است در نظر داشته باشید این است که پیشبند باید جنسی داشته باشد که بتوان آن را به راحتی شست. چه با دست چه با ماشین لباسشویی.