Top Tether در صندلی نوزاد ماشین

وقتی شما صندلی ماشین برای نوزاد خود می خرید و می خواهید صندلی را در ماشین محکم کنید، باید از سیستم ایزو فیکس که روی صندلی نوزاد قرار دارد یا کمربند ایمنی ماشین استفاده کنید.

تقریبا همه ی ایزوفیکس ها دارای یک اهرم ایمنی سوم بسیار مهم  به نام Top Tether در پشت صندلی هستند که مانع حرکت بیش از حد صندلی نوزاد در زمان تصادف می شود.

صندلی ماشین کودک با ISOFIX و Top Tether
صندلی ماشین کودک با ISOFIX و Top Tether

ما در این مطلب به نحوه استفاده، کاربردها و مزایای Top Tether می پردازیم.

همانظور که گفتیم Top Tether یک اهرم سوم در ایزوفیکس در صندلی ماشین کودک است و در پشت صندلی قرار دارد که یک قلاب در انتهای طناب آن قرار دارد. طناب این قسمت دارای علامت سبز رنگی است که نشان دهنده محکم شدن کافی طناب است.

چگونه از top tether استفاده کنیم؟

top tether از بالای صندلی ماشین رد می شود و قلاب آن در قسمت مخصوص خود متصل می شود.

نگه دارنده قلاب Top tether در همه ی ماشین ها با لوگوی مخصوص خود علامت گذاری شده و جای یکسانی ندارد که باید به دفترچه راهنمای ماشین خود مراجعه کرد.

لوگوهای ISOFIX و Top Tether
لوگوهای ISOFIX و Top Tether

 

در بعضی ماشین ها پشت صندلی و یا در سقف ماشین و… می توان آن را پیدا کرد.

نقاط معمول نگه‌دارنده قلاب Top tether در ماشین‌ها

top tether چه کاری انجام می دهد؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ایزوفیکس صندلی ها یک اهرم ایمنی سوم دارند که از حرکت کردن  جابجا شدن صندلی نوزاد در تصادفات جلوگیری می کند. طناب و قلاب این اهرم مانند بازوی های ایزوفیکس در پشت صندلی نوزاد قرار دارد.

در زمان تصادف صندلی نوزاد به جلو حرکت می کند که این اهرم می تواند عضوی موثر برای جلوگیری از نیروی کششی که در زمان تصادف به وجود آمده، باشد.

فواید top tether

بسیاری از صندلی هایی که ایزوفیکس دارند، به جای استفاده از این نگه دارنده، از پایه ای که به کف ماشین متصل می شود استفاده می کنند. به طور کلی هر دو یک کار را انجام می دهند.

صندلی ماشین کودک با ISOFIX و پایه محکم شونده به کف ماشین
صندلی ماشین کودک با ISOFIX و پایه محکم شونده به کف ماشین

می توان گفت top tether هیچ فضایی را اشغال نمی کند و همچنین برای سوار و پیاده شدن بقیه افراد مناسب تر است.

ایزوفیکس به همراه top tether  وزن خیلی کمتری نسبت به پایه ی زمینی دارد و کار را برای جابجا کردن صندلی نوزاد از یک ماشین به ماشین دیگر راحت می کند.

در نهایت ایزوفیکس به همراه top tether  تمام ویژگی ها مانند نصب آسان، وزن کم، جابجایی بدون دردسر و حتی استفاده از هر دو در صندلی های ۳۶۰ درجه و… که شما نیاز دارید را داراست.

صندلی با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه به همراه ISO FIX و Top Tether
صندلی با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه به همراه ISO FIX و Top Tether

جمع بندی

نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که صندلی خریداری شده متناسب با هر ماشینی که در آن قرار می گیرد باشد. به این معنی که همه ماشین ها دارای ویژگی های یکسان نیستند.

بسیاری از صندلی های نوزاد دارای ایزوفیکس تنها می باشند و تعداد کمی از آن ها دارای top tether و یا گزینه نصب با کمربند ایمنی ماشین هستند.

پس بهتر است که قبل از خرید صندلی ماشین به این نکات توجه داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − پنج =